İstanbul’un Fethi’nin 562. Yıldönümü Mamak’ta Kutlandı
img

İstanbul’un Fethi’nin 562. Yıldönümü Mamak’ta Kutlandı

İstanbul’un Fethi’nin 562. yıldönümü Mamak Ali Nail Erdem Anadolu Lisesi’nde düzenlenen törenle kutlandı. Programda 29 Mayıs İstanbul’un Fethi konulu şiir ve resim yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.Törene Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Meclis Başkanvekili Erdal Ak, Meclis Üyesi Abdurrahman Karataş, Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Her öğrencimiz fetih ruhunu iyi anlamalı

İstanbul'un Fethi'nin Türk milleti için çok önemli bir yere sahip olduğuna işaret eden Akgül, “Stratejik konumunun yanısıra, kültürleri buluşturan İstanbul’un fethedilmesi milletimiz için büyük önem taşımaktadır. İstanbul 562 yıl önce büyük bir inanç ve mücadele ile fethedilmiştir. Peygamber Efendimiz'in "İstanbul bir gün fetholunacaktır. Onu fetheden asker ne güzel asker, Onu fetheden kumandan ne güzel kumandandır" hadis-i şerifi ile İslam dünyası içinde ayrı bir önem kazanan bu şehrin fethi, Türk Milletine nasip olmuştur. Her öğrencimiz, her gencimiz fetih ruhunu iyi anlamalı” dedi.

Muhteşem kutlama

Öğrenciler okudukları şiirlerle İstanbul'un fethini anlatırken, sahnelenen oratoryoyla fetih canlandırıldı. Ankara Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı’nın gösterisi büyük alkış alırken, Gülveren Anadolu Lisesi öğrencilerinin halk oyunları gösterisi de büyük beğeni topladı. 


Habere Ait Resimler