Ak Parti Ankara Milletvekili Ali İhsan Arslan Mamaklılarla oruç açtı.
img

3 mahalle,2 ayrı iftar sofrası

Ak Parti Ankara Milletvekili Ali İhsan Arslan Mamaklılarla oruç açtı

 

Ramazan geleneğini yaşatmak ve Ramazan ayının ruhuna uygun toplumsal kaynaşmayı sağlamak amacıyla 6 yıldır mahallelerde iftar programları düzenleyen Mamak Belediyesi, mahalle sakinlerini aynı sofrada buluşturmaya devam ediyor. Ramazan ayının bereketini sofralara taşıyan belediye, bu kez Gülseren-Gülveren Mahalleleri ve Misket Mahallesi sakinlerini iftar sofrasında buluşturdu. Binlerce Mamaklıyı bir araya getiren mahalle iftarlarına, Ak Parti Ankara Milletvekili Ali İhsan Arslan konuk oldu. Gülveren Pazaryeri ve Misket İlköğretim Okulu bahçesinde aynı iftar sofrasında bir araya gelen mahalle sakinleriRamazan’ın bolluk ve bereketini birlikte yaşama imkânı da yakaladılar. Mahalle sakinleri ile birlikte orucunu açan Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, masaları tek tek dolaşarak mahalle sakinlerinin Ramazan ayını kutladı.

 

Eski Ramazanlar yaşatılıyor

Kaybolmaya yüz tutmuş adetlerin ve mahalle kültürünün mahalle iftarlarıyla yeniden yaşatıldığını belirten Akgül, mümkün olduğunca mütevazı sofralarda oturarak, zengin fakir gözetmeksizin aynı sofrada oruç açmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Akgül, mübarek Ramazan ayının gelmesiyle birlikte huzur ve bereketin de arttığını belirterek, “Ramazan etkinlikleri ile toplumsal dokumuzu güçlendirecek güzel adımlar atıyoruz. Sosyal belediyeciliğin gerekliliğini yerine getirerek, mütevazı sofralarda vatandaşlarımızla birlikte orucumuzu açıyoruz. Kaybolmaya yüz tutmuş adetlerimiz ve mahalle kültürümüzü de mahalledeki iftar programlarımızla yeniden yaşatıyoruz. Her alanda paylaşmayı öne çıkarıyoruz. Eski ramazan kutlamalarında ne varsa aynısını hazırlayıp geçmişin özlemini çeken Mamaklıların beğenisine nostaljik bir ramazan akşamları sunuyoruz ”dedi. Ak Parti Ankara Milletvekili Arslan da, Mamaklılarla birlikte oruç açmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “Ramazan ayının güzellikleri saymakla bitmez. Bunlardan biri de birlik ve beraberliğe vesile olması. Böyle büyük bir iftar sofrasında sizlerle bizleri bir araya getiren Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Kendisine başarılı belediyecilik hizmetlerinden dolayı da ayrıca teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

 

Çocuklar için eğlence

İlahi ve musiki grubunun seslendirdiği birbirinden güzel eser ile manevi duyguların yoğun şekilde yaşandığı iftar programında eğlenceli gösterilere de yer verilirken, Hacivat-Karagöz oyunu ve illüzyon gösterisi çocuklara keyifli anlar yaşattı Çocuklar, şişme oyun grubunda eğlenirken, ikram edilen pamuk şekeri ile yüzleri güldü. Mahalle iftarlarının çocuklar açısından da ayrı bir önem taşıdığını kaydeden Akgül, “Çocuklarımız Ramazan'ın önemini kavrayamadan büyüyor. Bizlere sordukları zaman eski ramazanlar deriz, mahalle iftarlarımızla da çocuklarımızın ileride bu yılları hatırlayacak anıları olacak. Amacımız geleneksel ramazan gecelerimizi yaşatıp çocuklarımıza ileride hatırlayacakları hoş hatıralar bırakmak" dedi.İftar programına Ak Parti Mamak İlçe Başkanı Muhammed Abdullah Özer, Meclis Başkanvekili Erdal Ak, meclis üyeleri, başkan yardımcıları ve birim müdürleri de katıldı.

 

Habere Ait Resimler