Mamak’ta Camiler Haftası Coşkuyla Kutlandı
img

Mamak’ta Camiler Haftası Coşkuyla Kutlandı

 

Mamak Müftülüğü tarafından organize edilen Camiler Haftası programına Mamak Kaymakamı Ali Mantı ve Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül Katıldı. Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kongre Merkezi’nde düzenlenen program Kuran-ı Kerim tilaveti ve sinevizyon gösterisiyle başladı. Programda bir konferans veren Mamak Müftüsü Muharrem Genç dikkat çekici analizlerde bulundu.

 

Mamak Müftüsü Muharrem Genç: Medeniyetimiz sürekli hedefte sahip çıkmalıyız

Konferansta camilerimizin İslam medeniyetindeki yerini anlatan Genç tarihte kurulmuş büyük İslam medeniyetlerinden çeşitli örnekler verdi.  Genç: “İmaratta israf yoktur yani hanlar, hamamlar, kervansaraylar, camiler ve medreselere yapılan harcamaları dinimiz israf olarak görmüyor. Çünkü bu kurumlar medeniyetimizin temelini oluşturan önemli kurumlardır. Bu kurumlar aynı zamanda vatanımızın temelini, tapusunu oluşturan yapılardır. Camilerimizin içi de dışı da imar edilecek. Bunlar medeniyetimizin bir parçasıdır. Tarihte kurulmuş olan İslam Medeniyetleri her zaman hedefte olmuştur bu yüzden medeniyetimizin bütün unsurlarına daha çok sahip çıkmalıyız. İslam medeniyetlerini hedefine alanlar bu medeniyetlerin en küçük emarelerini tahrif ediyor” dedi. 

 

Programda birlik vurgusu

Programda bir konuşma yapan Mamak Kaymakamı Ali Mantı inandığımız şeyleri en güzel şekilde yerine getirmekle mükellef olduğumuzu dile getirerek: “Bizleri yaratan Hz. Allah, kitabımız Hz. Kuran, önderimiz Hz. Muhammet bizlerin yaşayacağı yolu çizmiş. Küçük felaketlerden ders almayanlara büyük felaketler ders verir” dedi. Programda bir konuşma yapan Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül göreve geldikten sonra Mamak’ta bulunan din görevlileriyle koordineli bir şekilde çalıştıklarını dile getirerek: “Mamak’ta her alanda ciddi bir değişim yaşandığı gibi camilerimizde de fiziki anlamda büyük bir değişim yaşanıyor. Bir cami bulunduğu bölgenin kalbini oluşturuyor, oraya kötülüğün girmesini engelliyor, manevi huzuru getiriyor. Ülke millet olarak sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Bu sıkıntıların kurtuluşu bir ve beraber olmaktan geçiyor” dedi.

  

Camiler maddi ve manevi mimarı birlikte yapılmalı

Mamak Müftülüğü Şube Müdürü Abdulkadir Özkaya konuşmasında Camilerin manevi olarak imarına değinerek: “Camiler maddi olduğu kadar manevi imarı da yapılmalı. Camilerimizin kapıları yaşı, cinsiyeti, siyasi görüşü, kimliği ne olursa olsun herkese sonuna kadar açık olmalı” dedi.

 

 

Programa yoğun katılım gerçekleşti

Prof. Dr. Necmettin Erbakan’da gerçekleşen programa Mamak Kaymakamı Ali Mantı, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Ak Parti Mamak İlçe Başkanı Muhammet Abdullah Özer, Mamak Müftüsü Muharrem Genç, meclis üyeleri, Mamak Müftülüğü vaizleri, din görevlileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.


Habere Ait Resimler