Mamak’ta herkes için bilim şenliği
img

Mamak’ta herkes için bilim şenliği

 

Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve TÜBİTAK tarafından desteklenen 4007 Bilim Şenliği Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. TÜBİTAK’ın her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği bilim şenliklerine, Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ‘Şimdi Bilim, Gerçek Hayat Atölyelerinde Herkes İçin’ temasıyla katıldı. Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bu yıl TÜBİTAK Bilim Fuarı’na 69 okul, 1500 öğretmen, 5000 öğrenci 2500 proje ile katılarak Başkent’te bulunan ilçeler arasında birinci oldu. Programa Mamak Kaymakamı Ali Mantı, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney ve Mamaklı öğrenciler katıldı.

 

Bilim insanları Mamak’tan geçti

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kongre Merkezi’nde öğrenciler hazırladıkları projeleri sergiledi. Programın en dikkat çekici etkinliklerinden biri ise tarihe ve insanlığa ışık tutmuş bilim insanlarının temsili olarak canlandırıldığı Bilim İnsanları Müzesi oldu. Gülveren Anadolu Lisesi öğrencileri Tarih Projesi çerçevesinde hazırladıkları bölümde Mimar Sinan’dan Katip Çelebiye, Ali Kuşçu’dan El Ceziriye, Aziz Sancar’dan Herodot’a bir çok bilim adamını canlandırdı.

 

Mamaklı öğrencilere müjde

Mamaklı öğrencilere iki müjde veren Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül; “Mamaklı öğrencilerimiz ve gençlerimiz için hazırladığımız iki büyük projemiz çok yakında hizmete girecek. İçerisinde bilimsel etkinliklerin, deneylerin yapılabileceği atölyelerin bulunduğu ve Çocuk Müzesi olarak adlandırdığımız projemizin inşaatı bitti şu anda iç tefrişleri yapılıyor. Aynı zamanda Başkent’in ilk planetaryum kulesi olan Ali Kuşçu Uzay Bilimleri Merkezi’nin de inşaatı bitti ve çok yakında hizmete” dedi. Programda konuşan Mamak Kaymakamı Ali Mantı başarılarından dolayı Mamaklı öğrencileri tebrik ederek; “TÜBİTAK Bilim Fuarına damga vuran sizler yarının büyük bilim adamları olmaya adaysınız” dedi. Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney de; “Şimdi Bilim; Gerçek Hayat Atölyelerinde Herkes İçin projesiyle başvurumuz TÜBİTAK tarafından kabul edildi. Türkiye genelinde ilk 38 Ankara’da ise ilk 2 proje arasında yer aldık. Projeler ve tüm çalışmalarda emek veren öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi kutluyorum” dedi. 


Habere Ait Resimler