Mamaklı Mucitler Türkiye İkincisi
img

Mamaklı Mucitler Türkiye İkincisi

 

Abidinpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tübitak 4006 Bilim Fuarı’na ev sahipliği yaptı. Fuarın açılışına Milli Eğitim Bakanı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Hilmi Çolakoğlu, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Rakamlardan doğan sayılar, hayvanlarda matematik, matematiğin resmi ve mini buzdolabı gibi daha birçok proje için öğretmen ve öğrenciler yaklaşık bir yıldır hummalı bir çalışma yaptı. 61 proje, 150 öğrenci ve 30 öğretmenin görev aldığı fuarın açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından, genç mucitlerin projeleri tek tek incelendi.

 

Bir hayalle başlar, sonra hedef olur

Fuarın, öğrencilerin okula, derslere ve bilime bakış açılarını değiştirmelerinde önemli rol oynadığını belirten Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, “Büyük hedeflere küçük adımlarla ulaşılır. Bir hayalle başlayarak hazırladığınız birbirinden güzel projelerle hem gelecek adına ümit vaat ediyorsunuz hem de yaşadığımız sorunlara yönelik çözüm önerileri getiriyorsunuz” diyerek öğrencilere çalışmalarının ve başarılarının hayat boyu devam etmesini diledi.

 

Görme engelliler ve sarı nokta hastaları için

Öğrencilerin hazırladıkları bilimsel projelerin en dikkat çekici olanı ise, Android tabanlı cep telefonlarında sarı nokta hastaları ve görme engelliler için tasarlanmış arayüz tasarımı oldu. 12. sınıf Bilişim Teknolojileri Bölümü öğrencilerinin hazırladığı bu proje, Tübitak Bilgisayar Dalı’nda önce 17 bin proje arasından ilk 221’e girdi, ardından da finale kalarak Türkiye ikincisi oldu. Proje üzerinde 6 ay çalıştıklarını belirten öğrenciler Hakan Emre Başol ve Kemalettin Bayram, bu çalışma ile görme engelliler ve sarı nokta hastalarının android tabanlı cep telefonlarının temel işlevlerini Braille klavyesi veya sesli komutla kullanacaklarını kaydetti. Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney de, projelerin öğrencilerin empati yeteneğini geliştirmenin yanı sıra, öğrencilerin bilime olan merakını ve ilgisini artıracağını belirterek, “Projeler ve tüm çalışmalarda emek veren öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi kutluyorum” dedi. 


Habere Ait Resimler